استادکار تعمیرکار ماشین لباسشویی،اشتباهات رایج استفاده از ماشین لباسشویی

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که در حین شستشوی لباس‌ها، ماشین لباسشویی‌تان از کار بیفتد؟ ماشین لباسشویی از جمله کاربردی‌ترین وسایل برقی است که در طول هفته چندین بار از آن استفاده می‌کنیم. انتظار همه ما از ماشین لباسشویی این است که به جای لباس‌های چرک و آلوده، لباس‌هایی تمیز و مرتب به ما تحویل دهد؛ اما متاسفانه خیلی از افراد با بی‌توجهی به نکاتی که موجب افزایش عمر مفید و بهبود عملکرد آن می‌شود، ناخواسته باعث آسیب رساندن به ماشین لباسشویی و پایین آمدن کیفیت عملکرد آن می‌شوند. نتیجه این اشتباهات، این است که بعد از مدتی ماشین لباسشویی‌تان وسط کار متوقف می‌شود یا زمانی که کارش تمام می‌شود، می‌بینید که هنوز آب کثیف داخل آن به درستی تخلیه نشده است. برای جلوگیری از این اتفاق‌ها در ادامه به چند اشتباه بزرگ و رایج در استفاده از ماشین لباسشویی اشاره می‌کنیم با ما همراه باشید.

از این اشتباهات استفاده از ماشین لباسشویی دوری کنید

در ادامه برخی از بزرگ‌ترین اشتباهات استفاده از ماشین لباسشویی را می‌خوانید. پیشنهاد می‌کنیم قبل از این که مثل همیشه حجم زیادی از لباس‌هایتان را داخل ماشین بریزید و با تنظیمات همیشگی آن‌ها را بشویید، موارد زیر را بخوانید:

1. عدم توجه به برچسب راهنمای لباس‌ها

هر چند تکنولوژی ماشین‌های لباسشویی نسل جدید نسبت به گذشته پیشرفت زیادی داشته، اما هنوز قابلیت این را ندارند که برچسب‌های پارچه‌‌ای روی لباس‌ها را بخوانند و تنظیمات مخصوص به هر لباسی را خودشان انجام دهند! این کار به عهده خود شماست. باید قبل از اینکه لباس‌ها را داخل ماشین لباسشویی بگذارید به برچسب‌ راهنمای لباس‌ها دقت کنید.

این دو نکته را هم همیشه به یاد داشته باشید، حتی زمانی که لباس‌هایتان لیبل نگهداری ندارند:

  • لباس‌هایی با جنس ابریشمی از جمله لباس‌هایی هستند که هرگز نباید با ماشین لباسشویی شسته شوند.
  • بهترین راه حل برای شستشوی انوع لباس مجلسی، شستن با دست است.

2. انتخاب تنظیمات اشتباه برای ماشین لباسشویی

هر ماشین‌ لباسشویی تنظیمات مخصوص به خود را دارد که در دفترچه راهنمایش نوشته شده است. شما می‌توانید با مطالعه دفترچه، توجه به راهنمایی‌های نصاب ماشین لباسشویی و بافت و نوع لباس‌هایی که می‎خواهید شسته شوند، همچنین آشنایی با کلمات روی ماشین لباسشویی به شما کمک می‌کند تا به نتیجه دلخواهتان برسید.

از مهم‌ترین اشتباهات استفاده از ماشین لباسشویی، عدم تنظیم صحیح آن است که لزوما به ماشین لباسشویی آسیبی نمی‌رساند ولی ممکن است باعث تمیز نشدن لباس‌ها و یا حتی خراب شدنشان شود. به عنوان مثال برای شست‌و‌شوی ملحفه‌ و روتختی بهتر است به جای آب سرد یا ولرم از آب داغ و دور تند ماشین لباسشویی استفاده کنید تا تمامی میکروب‌ها از بین بروند.

3. استفاده بیش از حد از مواد شوینده

بیشتر افراد زمانی ‌که با لباس‌های خیلی کثیف مواجه می‌شوند به اشتباه فکر می‌کنند که با اضافه کردن مواد شوینده، این مشکل حل می‎شود؛ در صورتی‌که این باوری کاملا اشتباه است.
برای هر ماشین لباسشویی استاندارد مشخصی از مقدار مواد شوینده مصرفی تعریف شده است. شما با ریختن مواد شوینده خارج از ظرفیت استاندارد ماشین لباسشویی، مانع از عملکرد درست آن و به‌جا ماندن لکه‌های سفید روی لباس‌ها خواهید شد.

* لازم به ذکر است که قدرت از بین بردن لکه‌ها در مواد شوینده لباسشویی جدید نسبت به گذشته خیلی بیشتر شده، بطوری‌که حجم کمی از آن برای مقدار زیادی از لباس‌ها کفایت خواهد کرد.

4. رها کردن لباس‌های شسته شده و مرطوب در لباسشویی

از دیگر اشتباهات بزرگ در استفاده از ماشین لباسشویی، رها کردن لباس‌های شسته شده به مدت طولانی در آن است که باعث آسیب زدن به ماشین لباسشویی، ایجاد بستری مناسب برای رشد باکتری‌ها، بدبو شدن لباس‌ها و آلوده شدن محیط لباسشویی می‌شود. این دو نکته را همیشه به خاطر داشته باشید:

  • اگر ماشین لباسشویی شما آلارم هشدار برای پایان کار خود ندارد، بهتر است خودتان ساعت گوشی‌تان را کوک کرده تا بلافاصله بعد از شستن لباس‌ها آن‌ها را پهن کنید.
  • حتما دقت داشته باشید که درِ لباسشویی را برای مدتی باز بگذارید تا داخل آن خشک شود.

5. تمیز کردن یکسری از قطعات لباسشویی

به مرور زمان به دلیل استفاده مداوم از ماشین لباسشویی بهتر است هر چند وقت یکبار یکسری از قطعات آن را که بهشان دسترسی دارید، تمیز کنید. به عنوان مثال واشرِ درِ ماشین لباسشویی به دلیل جمع شدن آب اضافی لباس‌هاداخل آن، بدبو و لزج می‌شود؛ در نتیجه بهتر است بعد از هر مرتبه شستن لباس‌ها آب این قسمت را خشک کرده و هر چند وقت یکبار آن را بشویید.

6. قرار دادن ماشین لباسشویی روی یک سطح ناهموار

از جمله اشتباهات بزرگ در استفاده از ماشین لباسشویی، قرار دادن آن روی سطح ناهموار و نامتعادل است که موجب آسیب دیدن موتور ماشین لباسشویی، سائیدگی قطعات و ایجاد صدای زیاد ماشین لباسشویی می‌شود.
ماشین‌های لباسشویی جدید دارای یک نشانگر سطح هستند که به شما نشان می‌دهد جای لباسشویی هموار و مناسب است یا خیر. برای مدل‌های قدیمی‌تر هم که این نشانگر را ندارند، باید دقت کنید که حتما روی سطح هموار قرار گیرد.

. افزایش بار ماشین لباسشویی

یکی دیگر از اشتباهات بزرگ در استفاده از ماشین لباسشویی پر کردن آن بیش از حد ظرفیتش است. یعنی به جای اینکه حجم زیادی لباس را داخل ماشین بگذارید بهتر است لباس‌ها را در چند مرحله بشویید.
باید به این نکته توجه داشته باشید که هر ماشینی برای کار کردن با مقدار مشخصی از آب، شوینده و لباس ساخته شده است. در صورت اضافه کردن این بار نه تنها لباس‌ها تمیز شسته نمی‌شوند، بلکه باعث خراب شدن ماشین لباسشویی و کاهش عمر مفید آن خواهید شد.

8. عدم استفاده از ترانس یا محافظ 

برای جلوگیری از آسیب دیدن ماشین لباسشویی بهتر است از محافظ یا ترانس استفاده کنید که در صورت نوسان و قطع برق مشکلی ایجاد نشود.

9. شستشوی لباس زیر به همراه سایر لباس‌ها

هرگز لباس‌های زیر را با سایر لباس‌ها در ماشین لباسشویی قرار ندهید. لباس زیر منبع اصلی آلودگی‌هاست و آلودگی را به دیگر لباس‌هایتان منتقل خواهد کرد، بهتر است برای شستشوی آن‌ها از آب داغ استفاده کنید.

سخن آخر

با توجه به افزایش سرسام‌آور قیمت لوازم برقی، باید تا حد ممکن دقت لازم را برای حفظ و نگهداری آن‌ها به عمل آورید. همان‌گونه که در این مطلب خواندید با رعایت نکاتی ساده می‌توانید از آسیب دیدن ماشین لباسشویی جلوگیری کرده و عمر مفید آن را افزایش دهید. در عین حال اگر نیاز به خدمات تعمیر ماشین لباسشویی دارید، می‌توانید از لینک زیر، به صورت رایگان ثبت سفارش کنید.

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه